חסר רכיב

יצחק שטייגר

יצחק שטייגר
-
1904 - 1936
יצחק שטייגר
" קיבוץ הנושא את שמו ".
יצחק שטייגר נולד בטרנופול שבפולין בשנת 1904. ביתו היה ספוג אווירה של התבוללות אך הוא נמשך לציונות כבר בגיל צעיר. כנער היה פעיל בשורות "השומר" והפך לראש הקן בעיר סאמבור. הוא האמין שהנוער יהיה חלוץ ההולך לפני המחנה להגשמת החלום של עם יהודי בארץ ישראל. בתנועת "השומר" עלו גם דעות אחרות על תפקידי תנועת הנוער ושטייגר עם קבוצת צעירים שהזדהו עימו, עזבו את "השומר" והקימו את "הסתדרות הצופה העברי". הייתה זו אגודה מקומית בעלת גוון לאומי כללי שהפכה ליסוד להתרחבותה של התנועה בגליציה המזרחית.

 

בהמשך פעל רבות למען איחוד תנועות נוער ציוניות אחרות, פעילות שבעקבותיה הוקמה "הסתדרות הנוער העברי" בכל חלקי גליציה. מאוחר יותר מתאגדות גם תנועות "השומר הלאומי" ו"הרצליה", נוצר קשר עם אגודות והסתדרויות בארצות אחרות וקמה התנועה העולמית "הנוער הציוני". יצחק שטייגר העתיק את מקום מושבו לוורשה, מקום מושבה של ההנהגה העליונה. 

 

ב-1934 עלה לארץ ישראל עם הפלוגה הראשונה של "הנוער הציוני" שהתיישבה בפתח-תקווה. גם כאן המשיך את פעילותו הרבה כדי לארגן את "הנוער הציוני" הכללי בארץ. בסתיו 1934 נשלח מטעם הקיבוץ לגולה לניהול מפעל ההתיישבות של חניכי תנועות הנוער בארץ ישראל.

 

בשנת 1936 חזר לקיבוץ, לפלוגה ששהתה אותו זמן בקריית ענבים ומכאן עבר לכפר אתא. ימיו האחרונים הוקדשו למאמצים ומאבקים בלתי פוסקים לקבלת מקום התיישבות להקמת הקיבוץ. יחד עם זאת לא נפסק הקשר עם התנועה בגולה עליה המשיך להשפיע גם ממרחקים.

 

בימי המאורעות של שנת 1936 יצא לעבודה בניקוי רחובות חיפה כתגובה להפסקת עבודתם של הפועלים הערביים ובכך נתן  דוגמה אישית לכיבוש העבודה העברית מידי הערבים.

 

מחלת טיפוס קשה מרתקת אותו למיטתו ממנה לא קם עוד. גם ברגעיו הקשים נפשו הייתה עם חבריו, עם הקיבוץ ועם התנועה. יצחק שטייגר נפטר ב-3 לספטמבר 1936 והיה בן 32 במותו.

 

שנים רבות לאחר מכן, במאמצים בלתי פוסקים של חבריו בקיבוץ ובתנועה, הועברו עצמותיו ממקום קבורתו הארעי בבית העלמין בחיפה, אל מקום קבורתו הקבוע בבית העלמין בתל-יצחק.
                                                      
 כתבה:מיכל שטרסברג

 

 

 

יצחק שטייגר עם כל חברי המועצה הראשית של "הנוער הציוני".
ביסטרצה פולין שנת 1932

חסר רכיב