חסר רכיב

אריה פרידלר

אריה פרידלר
-
1923 - 1948
אריה פרידלר
נולד: 1923

עלה לארץ: 1945 
נפל על משמרתו: 1948

 

אריה בן חיה ושאול, נולד בעיר בנדין שבפולין. אביו היה מהנדס, סוחר וגבאי בית הכנסת הגדול.  סיים את לימודיו בבית-ספר יסודי. שנות מלחמת העולם השנייה עברו עליו בעיר הולדתו בנדין בגטו "קמיונקה" ומאוגוסט 1943 ועד לסיום המלחמה במחנה-ריכוז. מהמשפחה שמנתה 9 נפשות שרדו את השואה שלושה אחים: אריה, ברל-דב ויהושע-ג'יי. ההורים, חיה ושאול, האחים, מרדכי ויהודה והאחיות גלה ומרים נספו באושוויץ.


בשנת 1945, עם תום המלחמה, הצליח אריה להגיע לגרמניה ולהעפיל ארצה באונייה "פן" במסגרת מפעל "עליית הנוער" של הסוכנות היהודית. עם עלייתו הצטרף כחלוץ לקבוצת הנוער הציוני תל יצחק, שם עבד בבניין והצטיין בעליזותו ובקולו הערב. חבריו זוכרים אותו כצעיר שופע מרץ ועליז. במסיבות וחגיגות, בכל מקום ובכל שעה, נשמע קולו של אריה שהיטיב לשיר, "משהו תמיד מתנגן בקרבי ומבקש לו פורקן" נהג לומר. ידיעת השפה העברית סייעה לו בקליטה המהירה בקיבוץ, בהתחבבות על החברים הוותיקים יותר ובקשר המיוחד והשובבי עם ילדי המשק.


כחלוץ וחבר קיבוץ תל יצחק, הגיש בשנת 1947 בקשה לסרטיפיקטים עבור שני אחיו ששרדו את השואה.


מיום עלייתו היה חבר ה"הגנה". עם פרוץ מלחמת-העצמאות היה בין הראשונים בקבוצה שהתגייסו ושירת בחטיבת "אלכסנדרוני". על פי החלטת מוסדות ה"הגנה" המרחבית הוחלט לצאת לפעולה יזומה להדיפת האויב מהקו המזרחי של הישוב היהודי. ארבעה ימים לפני שנקרא להתייצב בבסיס הקליטה, אריה יצא עם קבוצת חברים לפעולה. בקרב המר בין כפר טירה לגוש תל- מונד נפלו 29 לוחמים. אריה נפל בקרב יום לפני הכרזת המדינה בעת ניסיון לחלץ פצועים.

 

הובא למנוחת עולמים בבית-העלמין בקיבוץ תל יצחק והוא בן עשרים וחמש.


עשר שנים לאחר נפילתו, ביום 9.6.1958, הוענק לו אות חבר ה"הגנה".

 

כתבה:  איילה צחר.

חסר רכיב