חסר רכיב

אברהם לם (סטוליאר)

אברהם לם (סטוליאר)
-
1904 - 1977
אברהם לם (סטוליאר)
נולד: 1904
עלה לארץ: 1976
נפטר: 1977

 

אבא נולד ב-4 לנובמבר 1904 בעיר חוטין שבמחוז בסרביה (היום מולדביה) לסבים שלנו שרגא-פייבל ופרידה. לאבא היו שישה אחים ואחיות, חמישה מהם בנו את חייהם בצ'ילה ועם כולם היה לנו קשר משפחתי חם ואוהב. אחד האחים עזב את הבית סמוך למלחמת העולם הראשונה, הלך להילחם בשורות צבא בנות הברית ולא הגיע עם המשפחה לצ'ילה.

 

אבא עזב את העיר בשנת 1924 בהיותו בן עשרים ולאחר נדודים באירופה וניסיונות כושלים להגיע לארה"ב, פנה לדרום אמריקה. הוא עבד חודשים מספר בברזיל ובאורוגואי, עבר דרך ארגנטינה והמשיך לצ'ילה כדי להצטרף לאחותו ואחיו שחיו שם. בגיל 25 נסע לצפון צ'ילה בעקבות הפרנסה, הגיע לעיר אנטופגסטה שם הכיר את אמא ונישא לה. באנטופגסטה נולדה אחותנו הבכורה פרידה, שבנה ליאונרדו חבר תל-יצחק שנים רבות. מאוחר יותר נולדו גם אחותנו ביבי, אני ואחי התאום פיטו.

 

את המשפחה אפיינו מאבק על הפרנסה מחד וחיי משפחה טובים, הרמוניים ומאושרים מאידך. המשפחה המורחבת הייתה תמיד קרובה אלינו והיוותה חלק מרכזי בילדותנו. זכורים לי תמיד ימי ההולדת, חגיגות וחופשות הקיץ משותפות עם המשפחה המורחבת. 
המשפחה לא שמרה על אורח חיים דתי וטבעי היה שהליכה לתנועת נוער ציונית התקבלה בהבנה ובתמיכה מלאה מצידם.

 

בעקבות עלייתנו ארצה במסגרת גרעין עלייה של "הנוער הציוני", החליטו ההורים בגיל מבוגר יחסית, לעלות לארץ ולהצטרף אלינו. עלייתה של אחותנו המבוגרת פרידה עם שלושת בניה, השלימה את מעגל החיים שלהם כאן בארץ.

 

בצעירותו חלה אבא במחלת הטיפוס, שבעקבותיה סבל כל חייו מחרשות שמאד הציקה לו במשך כל חייו. הוא נותח מספר פעמים והיה מנותק מהסביבה כשלא היה מרוכז או כשהיה עייף. רק כעבור שנים רבות, רכש מכשיר שמיעה והתגבר על חלק גדול מהסבל.

 

כשלושה שבועות לאחר הגיעם לתל יצחק, לקה אבא  בהתקף לב וכעבור שבוע נפטר בבית חולים מאיר בכ"ס. כולנו הרגשנו טעם מר ואכזבה שהספיק לטעום כל-כך מעט מהחיים עליהם כל-כך חלם. אמא השלימה עם חייה בקיבוץ, עם המשפחה סביבה, אך ליבה ואהבתה נשארו עם אבא ועם החיים המקסימים שהיו לה בצ'ילה.

 

יהי זכרו ברוך!                               

 


פבלו

חסר רכיב