חסר רכיב

הדסה (הדה) רושואלד

הדסה (הדה) רושואלד
-
1920 - 1938
הדסה (הדה) רושואלד
נולדה: 1920
עלתה לארץ: 1937
נפלה על משמרתה: 1938  

 

ושם – ארון עטוף דגל כחול לבן ... ומכוסה זרי פרחים וסרט שחור.


שורה ארוכה של דמויות אפורות, שטופות גשם ודמעה. עננים כבדים, אפורים רתקו את הסביבה הגשם יורד ויורד. שורת הדמויות צועדת, על הכתפיים נישא הארון. זהו המוות. לרגע קט נעמדים אנו על יד עמדה ג', כאן נשפך הדם. כאן נקרש. שם על הגבעה תנוחי. תביטי, את זוכרת את הגבעה? לא כן, הדה? 

 

דרך ארוכה עשתה הדסה רושואלד מעיר הולדתה, לבוב, לתל אביב. היא גדלה במשפחה מתבוללת, ברובע הנוצרי. בשלב מסוים, כאשר נהייתה - באמצעות ספרים - מודעת ליהדותה, עקרה לשכונה יהודית של העיר.  הצטרפה ל"נוער הציוני" והפכה לפעילה בולטת. זמן קצר לאחר מכן, עלתה לישראל. משפחתה באה בעקבותיה.

 

שתי קבוצות גרעין ארגנה ל"כיבוש הקרקע". לראשונה קראה "גאולה" ולשניה "ציונה". היא החלה בשיר וסיימה בריקוד, וסחפה אחריה את החניכים. לאחר הקמתן יצאה עם הראשונה להכשרה בתל יצחק. בספטמבר 1938 הגיעה לקיבוץ, עברה קורס עזרה ראשונה ריכזה נושא השיתוף ונבחרה להיות האחראית על מערכי הקשר של הקיבוץ. ביום עבדה ובלילה שמרה. התמחותה הייתה בהקרנת אורות איתות ממגדל הקיבוץ לישובים השכנים. לעיתים קרובות, ישבה סביב המדורה, ליד מגדל השמירה, אשר ניצב בשדה האבטיחים. נושאי השיחה נסבו על העתיד המשותף ועל מטרות החיים. 
"עכשיו אני יודעת למה אני חיה, אני לא רק מקבלת – כאן אני יכולה לתת. אני שמחה שאני מוסיפה לבנה לבניין המדינה", היו דבריה.

 

בשבת נובמבר 1938, ביקרה בקן בתל אביב. ביקשוה להישאר. אך היא, לבושה בחליפה נאה ורדיד אדום לצווארה החליטה לחזור. "החברים בחרו בי, בחורה, לתפקיד הזה של איש קשר. איני יכולה לאכזב אותם".  היא הייתה בת 19. באותו הערב השיגה הכדור. לבושה הנאה הוכתם בדם.
ביום הלוויה  סערת רעמים וברקים רחשה. הגשם זעק וליווה את מסעה בדרכה האחרונה. השמים בכו יחד עם דיממת  הצעירים. הטבע השתתף בכאבם.
במרחק קטן מעמדה ג', צפונית מערבית מתל יצחק, שמאלה לדרך המובילה לאבן יהודה, לא רחוק מסוכת האבטיחים.  ארבעה חודשים אחרי העלייה לקרקע, ביום ראשון י"ב חשוון תרצ"ח,
ניכרה הקבר הראשון. 
                                  
 יהי זכרה ברוך!


 הדברים נאספו מזיכרונותיהם של: קוקה, אברהם שדמי, משה זהבי ויוחנן כהן.     

 

חסר רכיב