חסר רכיב

חדוה צחר (הויברגר)

חדוה צחר (הויברגר)
-
1919 - 2007
חדוה צחר (הויברגר)
נולדה: 1919
עלתה לארץ: 1939
נפטרה: 2007

 

"אין אהבה כמו האהבה של אימא"


כך אומר השיר.... אוי כמה זה נכון לגביך..."אימא" איזו מילה גדולה המכילה חיים שלמים, 57 שנה יום יום  דבר ראשון על הבוקר זה מה שהייתי אומרת. " אימא"

 

מאיפה מתחילים לספר על חייך הגדושים ? עזבת את הבית כשחשת ברוחות המלחמה מתקרבות ואז החלטת לממש את הציונות הלכה למעשה.

 

הגעת באונית מעפילים "אסימי" בעליה בלתי לגאלית, נשלחת להכשרה ברחובות ושם גם הכרת את אבא. משם יחד עברתם ללוביה לקיבוץ שורשים, המקום לא צלח אבל הדבר הטוב שקרה שאת ואבא נישאתם. בהמשך נולדו גוני ועדו ולא קל היה לך, גם לגדל לבד וגם לעבוד. עליתם לקיבוץ ושם נקראת לדגל, להיות חובשת במלחמת השחרור בקרב הנוראי בטירה. היית שם לטפל בפצועים. תרומתך הנוספת הייתה למפעל הנשק במשק "למפנה".
למעשה הייתה בך דאגה מתמדת לציבור בו חיית, יד רכה לחלש ולחולה, עם אופי סוער, מרץ, לקיחת אחריות בחיי החברה והתרבות כעוגן במים סוערים בתנודות הקיבוץ. טובת זולתך קדמה לטובתך שלך כי היית אצילת נפש.


תמיד שאפת ללמוד ובגיל מאוחר הלכת ללמוד אחות, היית  המבוגרת מכולן ולכן התייחסת אליהן כבנות והן העריצו אותך. עבודתך כאחות שאבה את כולך לאחריות המקצוע שבידיך. את זכורה לכולם עם המגש על כתפיך מחלקת אוכל במשך היום וגם לפעמים בליל.


אני לא אחטא אם אומר שאני זאת שסבלתי מהיעדרותך מהבית היית חסרה לי !

 

שנים היית חולת לב אבל זה לא הפריע לך להמשיך ללמוד אפילו מקצוע נוסף בגיל מאוחר "קוסמטיקאית". לא נשברת ואחרי כל "נפילה" היית ממריאה מחדש אישה חזקה אופטימית שאוהבת את החיים. אהבת לארח וחברים אהבו לבוא אליכם.


אני זוכרת שהבאתי את נמרוד בפעם הראשונה כדי שיכיר אתכם מיד הייתה כימיה ביניכם. מיד רצו העוגות והסנדביצ'ים מתחת לעץ הפקאן, יתכן ואז הוא כבר החליט שאת תהיי החותנת שלו.

 

פעם הייתי חשה מבוכה אם מישהו היה אומר שאני דומה לך, כיום אני חשה גאווה. אימא כל חייך נתת לשלושת ילדיך, לענת, לכלות ולנכדים הכול : אהבה, חום ואוזן קשבת היית כה גאה במשפחה והמשפחה כה אהבה אותך.

 

את סמל ודוגמא לנו, את היית עמוד התווך של המשפחה.
אני מקווה שאת שפע הטוב שהקנית לנו נדע כולנו לקחת, תקוותי....... כמה שיותר.
שאי שלום אימא יקרה שלנו
                                                      

אוהבים: גוני עדו יונה והמשפחה

 


חסר רכיב