חסר רכיב

אידה לוי (לבית רפאל)

אידה לוי (לבית רפאל)
-
1901 - 1995
אידה לוי (לבית רפאל)
נולדה: 1901
עלתה לארץ: 1961
נפטרה:1995

 

אידה נולדה בירושלים בשכונת אוהל משה (שכנים למשפחת הנשיא לשעבר יצחק נבון) משפחה ספרדית ותיקה בעיר. אביה היה סוחר ובעל חנות לבדים. במשפחתה היו חמישה ילדים, שלוש בנות ושני בנים. בשנות העשרים המשפחה היגרה לדרום אמריקה לפרגוואי כולל הבנות הנשואות וחתניהן. בעלה שמואל, שעבד לפרנסתו בירושלים כעובד בבנק אנגלו פלסטינה, נאלץ למצוא פרנסה חדשה בארץ זרה והיה סוכן נוסע שמכר בדים בפריפריה.

 

לאידה ושמואל נולדו שישה ילדים, שלושה בנים ושלוש בנות. פעמיים שבה אידה לישראל, בפעם הראשונה בשנת 1961 עם בעלה שמואל הם גרו בתל יצחק. בפעם השנייה ב- 1972 שבה לישראל לבדה לאחר שהתאלמנה וגרה בתל יצחק. בפעם השלישית, ב 1980, גרה אצל בנה שוויטו בקרית גת ובשנותיה האחרונות בתל יצחק אצל בתה חמדה.

 

סבתא אידה העבירה לילדיה ונכדיה את המסורת היהודית ספרדית. היא דיברה בנוסף לספרדית גם בלדינו ובעברית בסגנון ירושלמי. השירים והמאכלים שאיפיינו את העדה היו אהובים עליה ודרכה גם על בניה ונכדיה. סבתא אידה הייתה מפליאה להכין בורקיטס וטישפישטיל - מאכל ספרדי של בצק ממולא אגוזים ושקדים טובל בסירופ סוכר. המון מתיקות הייתה בסבתא אידה, ידיים טובות לאפיה וסריגה – עשתה "שלים" יפיפיים שאף נמכרו בחנויות. הייתה קפדנית ושואפת לשלמות בכל מה שעשתה.

 

היא האריכה ימים והייתה אומרת: "שכחו אותי לזרעים" כאילו הייתה ירק שלא אוכלים את פריו אלא מגדלים אותו לזרעי הגידול של העונה הבאה. כל השנים, גם כשגרה בישראל, הייתה שבה ונוסעת לבקר את משפחתה בדרום אמריקה ובמשפחה קראו לה הנוסעת המתמדת. גם בהיותה בשנות השמונים המאוחרות המשיכה לטוס טיסות ארוכות לדרום אמריקה.

 

אידה ושמואל לוי העמידו למעלה ממאה צאצאים: ילדים, נכדים, נינים ובני נינים שרבים מהם סבתא אידה זכתה להכיר בחייה. שלושה מילדיה חיים בישראל שוויטו, חמדה ושרה. שלושה חיו וחיים בדרום אמריקה.


בתיעוד קורות בני המשפחה נמצא כי ראשיתם ביהדות ספרד שיצאו בעת הגירוש לאיים היווניים, לאי קורפו ומשם לבולגריה ולירושלים.
מסעותיה לדרום אמריקה וחזרתה לישראל מהווים דוגמה לסיפור היהודי הנודד על פני 500 שנה.

 


כתבה: חדוה רווה

חסר רכיב