חסר רכיב

קלמן שמעיה

קלמן שמעיה
-
1914 - 1974
קלמן שמעיה
נולד:1914
עלה לארץ: 1942
נפטר: 1974

 

אבא קלמן נולד בפולין בעיירה רדומישל במערב גליצייה. קלמן, השני מבין ששה ילדים, גדל במשפחה דתית וציונית. משפחת שמעיה התפרנסה מחנות ממתקים. האם שרה סייעה לעניי העיירה, יהודים ונוצרים, במזון, בעצי הסקה ואף עזרה לחולים וליולדות.


פרטים אלו ואחרים הצלחנו להשיג בזכות ספר העיירה שיצא לאור בשנת 1971. אבא לא סיפר הרבה לבני משפחתו על חייו הקודמים. אפילו תמונות לא נותרו לו מהוריו ואחיו רק כאשר התבקשנו לספר עליו עבור ספר העיירה הוא סיפר לנו  פרטים רבים על חייו, על ההווי היהודי בעיירתו ועל תלאותיו במלחמת העולם השנייה.


בגיל 16 אבא הצטרף לתנועת "הנוער הציוני", אחת מארבע תנועות ציוניות שפעלו בעיירה הקטנה. בהמשך עבר הכשרה חלוצית ותכנן לעלות ארצה. הוא גויס לצבא הפולני בעל כורחו ושם חש על בשרו לא רק את קשיי הטירונות אלא גם תוספת של אנטישמיות קשה.


ב-1939, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, התגייס אבא מחדש כדי להילחם באויב הגרמני והפעם ביוזמתו. בשנים אלו עבר תלאות רבות: הפגזות צבא גרמניה, שבי בצבא הרוסי, עבודת פרך בסיביר עם חיילים פליטים והפלגה בים הכספי בדיביזיה פולנית אליה סופח בתנאי רעב ומחלות. הדיביזיה הגיעה למזרח התיכון, לאיראן.

 

נקודת אור אחת הייתה קבלת הפנים של יהודי טהרן:


"בליל הסדר התארחנו אלפיים יהודים חיילים ופליטים בקהילה. מבית הכנסת לקחו אותנו בקבוצות קטנות אל בתיהם."


משם עברו לעיראק וכאשר התקרבו לארץ ישראל סייע להם ארגון ההגנה לערוק ולהיכנס ארצה.


כך, בשנת 1942 הגיע אבא לארץ ישראל והתיישב בקיבוץ תל-יצחק. בשנת 1943 נישא לפייגה ונולדו להם שתי בנות, מרים ואסתר. כמעט כל משפחתו נספתה בשואה ונותר רק אח אחד שעלה ארצה. מרבית שנותיו בקיבוץ עבד בחקלאות, בשדות הקיבוץ.

 

מזיכרונות הילדות שלי היה אבא בשבילי: "מין טוביה החולב". לוקח את בתו הקטנה בשבילי הפרדסים, בכרכרה, נוהג  בפרד המסורבל של הקיבוץ, מברך לשלום באידיש מכרים מזדמנים. בלילה לפני השינה בבית הילדים סיפר לכל הילדים "מהראש" ולא מתוך ספר על "האיש החזק", עלילות שהמציא או אולי שסיפרו לו בילדותו. אבא חי בתל-יצחק מיום עלייתו ועד לפטירתו – 32 שנים הותיר שתי בנות ו-7 נכדים.

 

יהי זכרו ברוך !

 

כתבו: מרים ואסתר.

 


חסר רכיב