חסר רכיב

פלה לבנטל (סויקה)

פלה לבנטל (סויקה)
-
1906 - 1995
פלה לבנטל (סויקה)
נולדה: 1906
עלתה לארץ: 1971
נפטרה: 1995

 

חייכנית ומלאת חוש הומור...

 

פלה נולדה בעיירה  קולו שבפולין למשפחת סויקה כבת זקונים למשפחה ברוכת ילדים. בגיל מאד צעיר נפטר אביה ואימה נשאה את כל נטל גידול הילדים על גבה. מציאות זו עיצבה את דמותה של פלה, והיא ציינה תמיד את אימה כ"אשת חייל".

 

בגיל 17 הכירה את בעלה לעתיד, שמעון לבנטל, ובשנת 1936 עזבה את משפחתה האהובה והלכה אחריו לצ'ילה הרחוקה. בצ'ילה חיה המשפחה בוואלפאריסו ושם נולדו שני בניה גרשון (ע"ש אביה) ויעקב לימים גלבוע. כעבור כמה שנים עברה המשפחה לסניטאגו בירת צ'ילה והתפרנסה בכבוד.

 

פלה עבדה כתופרת והייתה עקרת בית. האב שמעון עבד כסוכן מכירות ולכן נאלצה המשפחה לעבור לעיר פארל הנמצאת בדרום המדינה. כשהמצב בבית היה טוב יותר עברה המשפחה לבית מרווח יותר ולהפך.

 

לאחר שיעקב עלה לישראל היה לפלה חלום, להגיע לישראל ולחיות לצד בנה ונכדיה, בפרט כשהתגלה לה שאחיה עלה לאחר המלחמה לארץ וגם גיסתה (אשת אחיה) עם שלוש בנותיה.

 

פלה הרגישה מיד עם הגיעה לארץ מאד שייכת ושותפה לחיי הקיבוץ. בעלה שמעון לא חש כמוה ולאחר שנה בארץ החליט לשוב לצ'ילה. פלה לא ויתרה הפעם והחליטה להישאר כאן איתנו בקיבוץ.

 

פלה עבדה במחסן הבגדים, תמיד שמחה והייתה במצב רוח טוב וחביבה על הבריות. הייתה מאד קשורה למשפחתה והייתה מרבה לספר עליהם.

במשך השנים נפטרו בעלה שמעון ובנה גרשון בצ'ילה, דבר שמאד העציב אותה על שלא הייתה שם איתם.   פלה נפטרה בגיל 89 לאחר שחיה חיים טובים ונוחים, היא השאירה בן יעקב, כלתה אסתר ושלושה נכדים: עינת, ערן ונעמה וזכתה בחייה אף ל-2 נינים - דניאל ואור.


יהי זכרה ברוך 

 

כתבה: כלתה אסתר

חסר רכיב