חסר רכיב

שלום (שולם) מקא

שלום (שולם) מקא
-
1914 - 1999
שלום (שולם) מקא
נולד: 1914
עלה לארץ: 1971
נפטר: 1999   

 

אבא שלום נולד בפולין בעיירת סוקולוב, לא רחוק מורשה, שבועיים בלבד לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. בבית הם היו שלושה אחים ושלוש אחיות. עד גיל 12 למד בחדר ואז התחיל לעבוד עם אביו בחייטות. כל קיץ הייתה המשפחה שוכרת מטע של פירות ואחרי מספר חודשים כשהבשיל הפרי היו מוכרים את התוצרת.

 

בשנת 1939, בדיוק ערב פרוץ המלחמה, הצליח לצאת את פולין ולהצטרף לאחותו הגדולה שכבר חייתה באורוגוואי, כשבכוונתו לסלול את הדרך לבואם של יתר בני המשפחה. לצערו לא הצליח וכל משפחתו נספתה בשואה.

 

באורוגוואי התפרנס כחייט, ברבות הימים הכיר את פאני, יחד הקימו לעצמם משפחה ונולדו שני ילדיהם:  צבי ואסתר. הבית היה תמיד פתוח ומלא בחברים ובני משפחה שמאד אהבו לבקר.

אחרי עלייתם ארצה של ילדיהם, החליטו ההורים להצטרף אליהם, וכך הגיעו לתל יצחק בשנת 1971. אבא שלום שמח לעבוד במקצועו, תפירה ותיקונים לבגדי החברים ומאוחר יותר במפעל "מת"תי" שהקיבוץ הקים, לתפירת בגדי עבודה, מצעים וכלי מיטה.

 

אבא שלום תמיד אהב לעזור לכל חבר, ברוח טובה וחיוך על השפתיים. בגד שגמר לתפור או לתקן, היה דואג להביא אישית לביתו של החבר. הדבר החשוב ביותר בחייו הייתה הדאגה למשפחה. הביקורים והמפגשים היומיומיים עם הילדים והנכדים בפרט.

 

אבא שלום היה אחד מהמתפללים הקבועים בבית הכנסת הקטן של תל יצחק ונטל חלק פעיל בפעילות מבורכת זו עד לימיו האחרונים.

 

כולנו נזכור אותו עם משקה המטה (משקה טיפוסי דרום אמריקאי) שנהג לשתות אחר הצהרים. את משחקי הדומינו הסוערים שהפכו אצלו למוסד, העיתון והחדשות ברדיו בשפת האידיש. האידיש הייתה עבורו מאד משמעותית, היות ועברית הייתה שפה קשה בעבורו. חוש ההומור שלו היה גדול ותמיד סיפר בדיחה במקום הנכון. אי אפשר לשכוח את השתתפותו הקבועה מדי שנה בשנה בפורים עם קבוצת הבנים המפורסמת, שהוסיפה המון צחוק והומור לאווירה. נזכור אותך תמיד עם החיוך על השפתיים, הדאגה המתמדת לכולם, בלי הרמת הקול ומתן כבוד לזולת.
                                  
אוהבים אותך ילדיך צבי ואסתר, אשתך פאני, נכדיך וניניך הרבים.

 


חסר רכיב