חסר רכיב

יהודית שילוני (ברום)

יהודית שילוני (ברום)
-
1907 - 1990
יהודית שילוני (ברום)
נולדה: 1907
עלתה לארץ: 1948
נפטרה: 1990

 

יהודית שילוני (ברום) נולדה בשנת 1907 בטרנופול שבגליציה (שהייתה שייכת אז לממלכת אוסטריה-הונגריה, אחר כך לפולין, אחר כך לברית המועצות, וכיום לאוקראינה).

 

היא גדלה בבית ציוני ומשכיל, השתייכה לתנועת "השומר", סיימה גימנסיה פולנית והייתה מורה בבית ספר עברי. בגיל 28 היא נישאה לאברך הישיבה אברהם שידלוביץ' (לימים שילוני), שהיה צעיר ממנה בשש שנים. בין השאר, היא לימדה אותו שחמט, תחום שבו הוא הצטיין אחר כך. 

 

נולדו להם שני ילדים, שקיבלו שמות עבריים: עמי (בן-עמי) ורנה, דבר נדיר בפולין של אותו זמן. במלחמת העולם השניה היא נמלטה עם משפחתה לרוסיה, שם עבדה בבית חרושת למטוסים על יד העיר אוליאנובסק (עיר הולדתו של לנין), בעוד בעלה היה מגוייס לצבא במשך חמש שנים. אחרי המלחמה שהתה המשפחה שנתיים במחנה עקורים בגרמניה, שם היא עבדה כמורה לעברית.

 

ב-1948, היא עלתה עם משפחתה לארץ. מאחר שהיא ובעלה היו אידיאליסטים, ציונים ודוברי עברית, הם נעתרו להצעתו של בן הדוד צבי (השיו) לב להצטרף לקיבוץ תל-יצחק. תחילה היא עבדה במטבח, בטיפול ילדים, במתפרה ("שיתוף") ובהוראת עברית באולפן. לבסוף מצאה את מקומה כעובדת הדואר במזכירות, תפקיד שמילאה אותו במסירות עד יום מותה ב-1990. היא הייתה גאה בעבודתה, שכללה חלוקת עיתונים וטיפול בדואר, ובחורף הייתה גם אחראית על מדידה יומיומית של כמות הגשם שירדה ודיווח על כך לשירות המטאורולוגי.

 

 יהודית הייתה בעלת השכלה רחבה והתעניינה בספרות ובאמנות. היא הייתה אצילת נפש, מעולם לא דיברה סרה באנשים, הזדהתה עם החלשים, וכשנסעה לנתניה נהגה לחלק את הכסף שנותר בידה בין הקבצנים. כל בוקר הייתה מפזרת פירורי לחם לציפורים. כאשר אביה, חיים ברום, הצטרף לקיבוץ, עם מות אשתו ב-1954, היא טיפלה בו במסירות עד יום מותו 19 שנים מאוחר יותר.

 

ליהודית הייתה זיקה עמוקה למסורת. היא הייתה מברכת על הנרות בכל ערב שבת, צמה ביום כיפור ומתפללת בראש השנה ובימים הנוראים.

אך כמו אצל אביה ואצל בעלה, הדתיות שלה הייתה ליברלית. היא נפטרה כצדקת בביתה, בגיל 83, כשהיא במלוא צלילותה.

 

 

 

כתבה: רינה

חסר רכיב