חסר רכיב

שטרנליב אסתר ושמעון

שטרנליב אסתר ושמעון
-
1912 - 1993
שטרנליב אסתר ושמעון
אסתר שטרנליב
נולדה: 1912
עלתה לארץ: 1963
נפטרה: 1993

 

 

 

 

 

 


שמעון שטרנליב
נולד: 1913
עלה לארץ: 1963
נפטר: 1978

 

 

 

 

 

 

 

בתור הנכדה הראשונה לא זכיתי להכיר את סבא שמעון מספיק, הוא נפטר כשהייתי בת שנתיים. לעומת זה, דווקא את סבתא אסתר הכרתי וגדלתי יחד איתה עד גיל שמונה עשרה.

 

על חייהם שלפני, לא ידעתי כלל, ובכל זאת הצלחתי ללקט כמה פרטים מעברם שהם כמובן גם חלק מההיסטוריה המשפחתית שלי. 

 

סבתא אסתר נולדה בשנת 1912 בעיירה קטנה הנמצאת בליטא. בגיל חצי שנה נסעה עם משפחתה לארגנטינה.

 

סבא שמעון נולד בשנת 1913 בפולין ובגיל שנה הפך ליתום. הוריו נפטרו במלחמת העולם הראשונה, ואחיו הגדול גידל אותו. כשמלאו לסבא שבע עשרה שנים החליט אחיו של סבי שהם נוסעים לארגנטינה, לבואנוס איירס. סבא מיד התחיל לעבוד בבית חרושת ליצור ריבות בטטה, (דולסה דה בטטה) והיה מביא איתו לרוב המון ריבות הביתה.

 

סבתא בגיל מאוחר יותר הגיעה לגור עם אחיה לבואנוס איירס שם הכירה את סבי. בשנת  1940 הם התחתנו ושנתיים לאחר מכן ב-1942 נולד בנם היחיד, אבי שאול. סבתא נשארה בבית לגדל את אבא.

 

בזמנם החופשי סבא וסבתא מאד אהבו ללכת לתיאטרון ביידיש. כמו כן בכל פעם שהגיעה להקת מחול לעיר השתדלו לצפות בהופעתה. סבתא הייתה הולכת קבוע פעם בשבוע לסרט.


אבא שלי התחיל לבקר בגיל צעיר בתנועת "הנוער הציוני" ובגיל 19 החליט לעלות לישראל ולהתיישב בקיבוץ תל יצחק. שנה לאחר מכן – בשנת 1963 החליטו גם הסבים שלי לעלות לארץ בעקבותיו של אבי וכך התיישבו גם הם בתל יצחק.

סבא מיד התחיל לעבוד בענף הלול וסבתא נכנסה לעבוד במטבח. כשלא יכלה לעבוד יותר במטבח עברה לעבוד במחסן הבגדים (שיתוף). סבי אהב לקרוא עיתונים ביידיש וסבתא קראה הרבה מאד רומנים קצרצרים בספרדית.

 

כאשר הקימו את בית הכנסת בקיבוץ, היה סבא אחד מהמתפללים הקבועים שלקח חלק במניין, כל שישי שבת וחג.

 

אני נולדתי בשנת 1976 ושנתיים אחר כך בשנת 1978 נפטר סבא בגיל 62.

בשנת 1979 נולד אחי שימי הנושא את שם סבא שמעון.

 

סבתא הייתה מפנקת אותנו בהרבה אהבה. היינו עבורה כל שמחת חייה. הייתה לנו מסורת קבועה כל שישי בצהרים לשתות איתה מטה (משקה ארגנטינאי) עם סוכר וחפיסת שוקולד. סבתא מאד אהבה לטייל בארץ והשתתפה בחוג לטיולים מטעם המועצה.

 

בשנת 1993 בגיל 81 נפטרה סבתא בשיבה טובה.

 

אוהבים וזוכרים אתכם תמיד המשפחה:

שאול, מרתה והנכדים דלית ושימי.

 


חסר רכיב