חסר רכיב

סימונה לם (שץ)

סימונה לם (שץ)
-
1909 - 1996
סימונה לם (שץ)
נולדה: 1909
עלתה לארץ: 1976
נפטרה: 1996

 

חיוך, שלווה, וחוכמת חיים... 


ביקרתי את אימא בבית החולים לניאדו בו הייתה מאושפזת מזה מספר ימים. השעה הייתה שבע ורבע בערב ולאחר ששהיתי אצלה כשעה ושוחחתי עם הרופא על מצבה, אמרתי לה שאני נוסע לקיבוץ לאכול משהו ואחזור מאוחר יותר. שאלתי אותה היא אם רוצה משהו נוסף אבל היא לא דיברה ורק חייכה חיוך יפה ושלו של השלמה.

 

כשהגעתי הביתה היא כבר לא הייתה בין החיים. כבר בחיוך ההוא היא ידעה ולכן לא הייתה צריכה דבר נוסף. היא נפטרה לאחר 87 שנות חיים ושעתה האחרונה סימלה את כל מהלך חייה - חיוך, שלווה, חוכמה ודרך ארץ.

 

אימא נולדה ב-10 לפברואר 1909 בעיר רוסריו בארגנטינה. כשהייתה בת שנה עברה כל המשפחה לצפון צ'ילה לאנטופגסטה (ANTOFAGAS ). באזור נמצאו מינרלים בשפע וחברות אמריקאיות השקיעו רבות כדי להפיק מינרלים אלה. אוכלוסיית הכורים והתושבים המקומיים שכללו גם מהגרים סינים, פרואנים ובוליביאנים גדלה מאוד ומשפחות  יהודיות לא מעטות שחיפשו פרנסה, הגיעו ועסקו במסחר בקרב עובדים אלה.

 

אימא הייתה הבת השנייה מבין חמש בנות שנולדו לאדולפו שץ (SCHATZ) שהגיע לצ'ילה מאירופה עם שני בנים. מאוחר יותר נישא לשרה גרס-מילשטיין (GRASS) שזה עתה התאלמנה ונשארה עם חמישה ילדים מבעלה הראשון. יחד הביאו לעולם את חמש הבנות. 

 

יחד חיה תחת קורת גג אחת, משפחה שמנתה זוג הורים ושנים עשר ילדים במגוון גילים, טעמים ושאיפות. היא סיפרה תמיד איך הם חיו בהרמוניה, בלי שהורגש פער כלשהו בין הילדים, כשהגדולים "מאמצים" ואוהבים את הקטנים. תופעה זו המשיכה גם בדור השני והשלישי במשפחה, כשכולם בני דודים, ללא הבדל ממי הם צאצאים וממשיכים לשמור על קשר הדוק ואוהב עד עצם היום הזה.

 

לדבריהם של כל הבנות והבנים, צאצאי 12 האחים המופלאים, הייתה אימא הדודה הטובה, הכּייפית והחכמה ביותר. איתה אפשר היה לדבר על הכול ולהרגיש אהוב, בטוח ומובן.


על אימא ואחיותיה מספרים שהיו להן תכונות מיוחדות של הבנה וקשר קרוב מאוד, לעיתים קשר על-חושי עליו יכולים להעיד אני ושאר בני המשפחה.

 

יהי זכרה ברוך ! 

 

 

כתב: פבלו

חסר רכיב