חסר רכיב

יעקב צויפלר

יעקב צויפלר
-
1918 - 1968
יעקב צויפלר
נולד: 1918
עלה לארץ: 1948
נפטר: 1968

 

יעקב נולד בעיר סטניסלב שבפולין למשפחה ובה יעקב, שתי אחיות ואח. היה חניך בתנועת "מכבי" ואהב מאוד לעסוק בספורט.

 

בשנת 1939 עם כניסתם של הגרמנים לפולין, ברח יחד עם אלפי יהודים אחרים לשטחים שבשליטתה של רוסיה. משך זמן רב הם נדדו ברגל וברכבות משא ממקום למקום לפי התקדמות הצבא הגרמני ונסיגתם של הרוסים.


 

הפליטים הפולנים ובהם יהודים רבים קיבלו אישורי שהייה ברוסיה ויעקב גויס לעבודות כפייה על גדות הוולגה. עבודתם של המגויסים הייתה להשיט קורות עץ גדולות על הנהר כדי להעבירן ממקום למקום. העבודה הייתה קשה, העובדים עבדו שעות ארוכות במים הקפואים והוא חלה בדלקת ריאות ובמחלת לב מהן סבל כל חייו לאחר מכן. 

 

בסוף המלחמה שוחררו אזרחי פולין לחופשי וליעקב כמו להרבה אנשים ששרדו את המלחמה, לא נשאר אפילו קרוב משפחה אחד. הוא החליט להצטרף לקבוצת אנשים שהפכו בהנהגתה של שליחת "הנוער הציוני" לקיבוץ.  הקבוצה שהתגבשה בפולין התארגנה לעלייה לארץ. יחד עם קבוצות יהודיות אחרות הם חיכו לתורם לחצות את הגבול. כשהגיע תורם חצו את האלפים בלילה בשלג עמוק והגיעו לצ'כוסלובקיה, משם לאוסטריה ובהמשך לאיטליה למחנה מעבר בעיר פאנו.

 

חברי הקבוצה תכננו להגיע לקיבוץ תל-יצחק. הם עבדו בדיג והחברות קלעו רשתות דיג. הם בנו אוניה ונתנו לה את השם "הראשונה". 
                                                   
בפאנו, סוניה ויעקב הכירו ונישאו זה לזו.


ב-1948 עלו לישראל לקיבוץ תל-יצחק בו נולדו הבנות שולה והדסה. יעקב אהב את הבית בתל-יצחק ועל אף מחלתו עבד כל השנים בנאמנות, תחילה בגן הירק ומאוחר יותר במדגרת האפרוחים שהייתה בקיבוץ.

בשנת 1968 נפטר ממחלת לב.         
                                                    
יהי זכרו ברוך!

                                     
כתבו: סוניה, שולה והדסה

חסר רכיב