חסר רכיב

נפתלי צחר (נתק ביאלקה)

נפתלי צחר (נתק ביאלקה)
-
1917 - 1997
נפתלי צחר (נתק ביאלקה)
נולד:1917
עלה ארצה: 1935
נפטר: 1997

 

....אני נזכר בשקים הענקיים  62.5 קילו כל אחד, שאבא סחב על גבו מהמחסן דשן למטע הגויאבות. המחסן היה ליד מגדל המים. הרפת מוקמה ממש מדרום – מערב לו. דרך כבושה הפרידה ביניהם. גבו היה כפוף כל כך,  עצי הפרי ניטעו בשיפולי הגבעה, סמוכים לרכבת, ואבא פסע, המשקל האט צעדו  בלי להוריד את השק. כך מדי יום.

 

אהבתו לעצים ולבוטניקה זרעה בו כוחות כבירים.  גם סביב ביתנו  נטע רימונים, גויאבות ושסק, עצים לתפארת. כובד השקים גרם לו נזק ובריאותו התרופפה. הרקע של היותו מדריך ובוגר מקווה ישראל, הצורך במורים בבית הספר והמחשבה שתועמד לראשותו מעבדה לטבע הציתה את דמיונו ונסללה דרכו להיות בין ראשוני המורים בבית הספר המשותף "ויצמן" בבית יהושע.

 

את הארץ למד לאהוב במסעות רגליים, תרמיל  לכתפו ומקל בידו.איש אשכולות עם המון אהבות: אספן בולים, איש שירה וספר, תרבות ומוסיקה, שידע לנגן במספר כלים ובכל אירוע משפחתי היה מנעים בניגוניו. ובכל טקס אם במשפחה או באירוע קרא לו נאום מתאים המתובל בבדיחה או שתיים שכתב..

 

"את יודעת,...  אבא מיעט  לדבר על הוריו ואחותו. עקבותיהם אבדו בשואה. את הפולנים הוא שנא אך בגיל מאד מבוגר, אחרי שהנכדים החלו בנסיעות לערי ההריגה, הוא החליט לצאת  ל "שם".

 

אני חושב שהנסיעה לפולין גיבשה וחיזקה אצלו את הרעיון "לזכור ולא לשכוח".  כל המוזיאוניים נפתחו בפניו, חיזקו ידיו בעבודת הקודש בה עסק למעלה משלושים שנה במשואה: הקמת הארכיון וגנזך הבולים, הגלויות, המכתבים שהגיעו ארצה. היה צורך דחוף לראיין ולהקליט את הניצולים. כל מאודו ניתב להקמת יד זכרון  במשואה  למשפחתו, ל-6 מיליונים,  ולחברי "הנוער הציוני".

 

ההתחלה הייתה צנועה: במרתף שהמים דלפו בין סדקיו.  עקשן היה  וכששם לעצמו יעד, שום מכשול לא הסיטו. ואכן הוא הקים את "מוזיאון הדואר "  בעבודה קשה יום יומית, בנסיעות לאורכה ורוחבה של הארץ בחורף ובקיץ, העיקר להספיק להגיע ולתעד. למרות שליבו "נמחץ" המשיך לעבוד עד יומו האחרון.


אדם צנוע מסתפק בחלקו, צדיק. בשבת, יצא לחלקת האלוהים הקטנה שלו "הגינה" ותחת עץ הרימון ליד הגפן, נפל..  

אבא,... אנו ילדיך ונכדיך זוכרים אותך בכל רגע שמתנגן לו ברדיו שיר שאהבת, בפרח שטיפחת ובפרי שחקרת, אתה איתנו תמיד ......
                                                     
 אוהבים:  גוני, עדו, יונה  והמשפחה

 


חסר רכיב